Sağlıklı beslenmek için bir adım atın

Diyet merkezimizde benimsediğim diyet modeli, kişinin yaşına, cinsiyetine, beslenme alışkanlıklarına ve günlük temposuna göre oluşturulan kişiye özel sağlıklı beslenme programlarıdır.

Diyet sürecini, kendimize yasaklar koyduğumuz bir süreç gibi değil, bunun yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenme süreci olarak görüyorum.

Diyet programları, kısa süreli ve sadece kilo vermek için katlanılması gereken bir süreç olarak düşünüldüğünde (ne yazık ki çoğu moda diyet programı kişiyi anlamadan, yasaklarla kısa sürede hedefe (!) ulaşma üzerine) sonuç alınamıyor.

Bunun yerine benimsediğim yeni nesil diyet modeli, diyeti bir yaşam şekli haline getirip, diyet sürecimizi sağlıklı beslenmeyi öğrenme süreci olarak görmek. Yeni ve farklı şeyler öğrenmek zordur ve vakit gerektirir. Kısa süreli hedeflerle, vücudu zorlayacak şok diyetlerle kilo vermeyi doğru bulmadığımı söyleyebilirim. Amacınız doğru beslenme alışkanlıklarını hayat tarzı haline getirerek, sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek, kilo almak ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ise doğru yerde olduğunuzu söyleyebilirim :)

Alışageldiğimiz çoğu diyet programının başarısız olmasının sebebi, diyet listesinin kişiye özel olmayışıdır. Her kişinin günlük temposu, beslenme alışkanlıkları ve vücudunun ihtiyacı olan besin öğeleri farklıdır, diyet listeleri de bu detaylar göz önünde bulundurularak kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.

IMG_9534.jpg