top of page

Sık Sorulan Sorular

En çok sorulan soruları sizin için derledik

 • Bir haftada veya bir ayda kaç kilo verebilirim?
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman:Belli bir zaman diliminde verebileceğiniz kiloyu etkileyen çok farklı etkenler olabilir. Başlangıç kilonuz, yaşınız, cinsiyetiniz, kan tahlili sonuçlarınız, herhangi bir hastalığınızın veya gıda intoleransınızın olup olmaması, günlük fiziksel aktiviteleriniz, geçmişte diyet yapmış olup olmamanız ve başka sebepler dolayısıyla her kişinin belli bir sürede verebileceği kilo farklı olabilmektedir. Bu sebeplerle bu soruların belirli bir cevabı olmamakla birlikte, ortalama olarak, haftada 0.5 kg ile 1.5 kg arasında, ayda ise 2 kg ile 6 kg arasında yağ kaybı hedeflenmektedir. Bu miktarlar kişiden kişiye veya haftadan haftaya değişebilmektedir. Ayrıca kilo kaybıyla ilgili en önemli nokta, kilo kaybının yağ kitlesinden olmasıdır. Kişiye özel hazırlanmamış veya internetten bulunarak yapılan diyetler kilo kaybını sağlayabilir, fakat çoğu durumda bu kilo kaybı ne yazık ki yağ dışı dokudan olmaktadır (örneğin kas kitlesinden) olmaktadır.
 • Sağlıklı kilo verme sürecinde kişi bir haftada veya ayda ne kadar kilo verebilir?
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman: Sağlıklı bir kilo verme sürecinde, haftada ortalama 0.5 kg ile 1.5 kg arasında, ayda ise 2kg ile 6 kg arasinda yağdan kilo verilebilir. Sağlıklı kilo verme sürecindeki en önemli noktalardan birisi kilonun yağ kitlesinden verilmesidir. Sosyal medyadan veya internetten bulunan veya diyetisyenlik eğitimi olmayan kişilerin (örnek: spor hocası, sağlık koçu) yazdığı diyetler, çok düşük kalorili ve sizin bedeninizin ihtiyacı olan makro ve mikro besin ögelerini içermiyor olabilir. Bu sebeple diyetisyenlik eğitimi almamış kişiler tarafından hazırlanan diyetler ilk başta kilo kaybedittirse bile (bu tarz diyet listeleriyle kaybedilen kilolar ne yazık ki çoğu zaman yağ kitlesinden olmamaktadır), daha sonraki süreçlerde hızlı bir şekilde kaybettiğinizin kilonun daha fazlasını almanıza sebep olabilir. Ayrıca bu tarz diyetlerden sonra, hızlı bir şekilde verilen kiloların, yine hızlı bir şekilde geri alınmasıyla birlikte, başka hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, size özel programlar oluşturulurken, bedeninizin ihtiyacı olan enerji ve besin ögeleri dikkate alınarak hazırlanan programları tercih etmeli; sadece belli bir sürede verilecek kilo miktarını değil, aynı zamanda bu süreçte sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmayı hedef haline getirmelisiniz.
 • Arkadaşımın zayıflamasını sağlayan diyet listesini ben de kullanabilir miyim?
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman: Kişisel diyet listeleri (beslenme programları), her kişinin kendi beslenme alışkanlıkları, yaşı, cinsiyeti, günlük fiziksel aktiviteleri, herhangi bir hastalığının olup olmaması gibi etkenler göz önünde bulundurularak, kişiye özel olarak, kişinin alması gereken enerji (kalori) miktarına ve beslenme ögelerine göre hazırlamaktadır. Bu sebeplerle, başka bir kişinin diyet listesi, saydığımız bu faktörlere göre hazırlanmış olup, sizin için uygun olmayabilir. Hatta arkadaşınızın kilo vermesini sağlayan liste, sizin kilo almanıza sebep olabilir.
 • Çok yemek yemiyorum, yine de kilo veremiyorum. Nerede yanlış yapıyor olabilirim?"
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman:Aç kalmak demek kilo vermek demek değildir. Vücudunuzun kendi işlevlerini devam ettirebilmesi için, belirli bir miktarda enerji ve besin ögelerini alması gerekmektedir. Aç kalarak yapılan diyetlerde, vücut otomatik olarak kendini korumaya alır ve bu da yağ depolamanızın artmasına sebep olabilir. Bu süreçlerde vücudunuzun ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerini karşılayacak, kendi beslenme alışkanlıklarınıza uygun bir beslenme programı için bir beslenme ve diyet uzmanı ile iletişime geçilmesi sağlıklı bir süreç için gereklidir.
 • Diyet programı ücretiniz ne kadar?
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman:Diyet ücreti ideal kilonuza ve ideal kilonuza ne kadar sürede ulaşacağınıza göre değişmektedir. Kimi birey için 1 aylık diyet programı yeterli olurken, kimi birey için ise daha uzun bir süreç gerekebiliyor. Diyet ücreti de ideal kilonuza ulaşmanız için gereken süreye göre belirleniyor. Ücretsiz ön görüşmemizde ölçüm sonuçlarınızı konuşuyor ve yaşınız, boyunuz, kilonuz, cinsiyetiniz, hastalık ve diyet geçmişinizi gibi detayları analiz ederek size en uygun programı belirliyoruz.
 • Diyete başlamak istediğimde, nasıl bir sürecimiz olacak?"
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman: Diyet sürecimiz ücretsiz ön görüşme ile başlıyor. Online diyet programı ile ilerlemek istiyorsanız kendi yaptığınız kilo ve bel çevresi ölçümü üzerinden, yüz yüze diyet programı ile ilerlemek istiyorsanız diyet merkezimizdeki profesyonel tartı ölçümünüz ile sürecimiz başlıyor. Ölçüm sonuçlarına göre ideal kilo aralığınızı ve ideal vücut kitle endeks aralığınızı belirliyoruz. Bu değerlere ulaşmak için ne kadar süre gerektiğine dair konuşup haftalık diyet programlarınızı oluşturmaya başlıyoruz. Haftalık (7 ila 10 gün aralıklar ile) kontrol seanslarında ölçümlerinizi tekrar yapıp, beslenme takip formunuzu inceleyip, diyet listenizde değişiklikler yaparak ilerliyoruz.
 • Online diyet programı ücretiniz ile yüz yüze diyet programı ücretiniz neden aynı?
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman: Online diyet programları ve yüz yüze diyet programlarına aynı zamanı ayırdığım ve aynı takip sistemini kullandığım için online diyet programlarım ile yüz yüze diyet programlarımın ücreti aynıdır. Online Diyet Programlarımızın Yüz Yüze Diyet programlarından tek farkı, vücut ölçümlerinizi kendiniz yapıyor olmanız (varsa gittiğiniz spor salonundaki profesyonel tartı ile veya eve alabileceğiniz yağ ölçümü yapabilen bir tartı ve bel ölçümü ile yapabilirsiniz). Bunun dışında, Premium Online Diyetimizin, yüz yüze diyet sürecimizden bir farkı yoktur ve Online Diyet Programlarımız tamamen Uzman Diyetisyen Selvi Akman tarafından oluşturulur ve görüntülü görüşmeler ile takip edilir. (Facetime, Skype, Whatsapp). Ayrıca süreç boyunca whatsapp üzerinden mesai saatleri içinde mesaj olarak sorduğunuz sorular bizzat Uzman Diyetisyen Selvi Akman tarafından cevaplandırılmakta ve takip edilmektedir. Kimi diyet merkezinde, online diyetler ne yazık ki diyet paketini aldığınızı düşündüğünüz diyetisyen tarafından değil, yanında çalışan kişiler tarafından ve sizinle herhangi bir video veya sesli görüşme yapılmadan, doldurduğunuz formlar üzerinden hazırlanmaktadır. Bu sayede de ekonomik online diyet programları ortaya çıkmaktadır. Whatsapp üzerinden sorduğunuz sorular ise, yine online diyet paketi aldığınız diyetisyen tarafından değil, yanından çalışan kişiler tarafında cevaplanıyor olabilir. Sağlıklı beslenme süreci, uzun ve üzerine vakit harcanması gereken bir süreçtir. En iyi sonuçları, danışanlarımıza gerekli zamanı ayırdığımızda alabiliyoruz. Bu sebeple de danışanlara yeterli vaktin ayrılmadığı ekonomik diyet programlarının verimli olmadığını düşünüyor ve ekonomik diyet programı uygulamıyoruz. "Premium Online Diyet Programı" olarak isimlendirdiğimiz online diyet programımız ise bu sebeple yüz yüze diyet programlarımız ile aynı ücrettedir.
 • Premium Online Diyetin (Takipli), diğer ekonomik diyetlerden farkı nedir? Ekonomik Online Diyet programınız neden yok?"
  Uzman Diyetisyen Selvi Akman:Premium Online Diyet programını diğer ekonomik online diyetlerle karşılaştırmak yerine, yüz yüze diyet programlarıyla kaşılaştırmayı daha doğru buluyorum. Sağlıklı beslenme süreci üzerine konuşulması ve vakit harcanması gereken bir süreç. Bu sebeple Premium Online Diyet programında da Yüz Yüze Diyet programlarına benzer vakit ayırıyorum. Bu sayede, doldurduğunuz bir forma göre, sizle hiç konuşmadan diyet programı oluşturmaktansa, yüz yüze diyetlerde olduğu gibi beslenme alışkanlıklarınızı ve günlük temponuzu konuşarak diyet programınızı oluşturmayı tercih ediyorum. Ekonomik online diyet programlarında ise danışana ayrılan vakit düştüğü için verimli bir süreç almak zorlaşıyor. Diyet programları kişiye özel olmalı ve bu da üzerine vakit harcanması gereken bir süreç. Kişiye özel olmayan ve yeterince vakit ayrılmayan ekonomik diyetler ne yazık ki çok düşük verimliliğe sebep oluyor. Bu sebeple ekonomik online diyetlerdense, yüz yüze diyet programıyla aynı vakti ayırdığım Premium Online Diyet programını öneriyorum ve uyguluyorum.
bottom of page