top of page
  • Yazarın fotoğrafıUz.Diyetisyen Selvi Akman

Kan grubuna göre beslenme: Kan grubu diyetiyle kilo verilir mi?

Kilo vermek için denemediğimiz yol kalmadı. Bazen protein tüketimini abarttık bazen karbonhidratı sıfırladık. Sonuçsa hep aynı oldu, verdiğimiz kiloları geri aldık. Peki zayıflamak için hiç düşünmeden uyguladığınız popüler diyetlerin vücudunuza zararlarını hiç düşündünüz mü?

Son zamanlarda “kan grubuna göre diyet” yöntemi bir hayli popüler. Bugün Dr. Peter D’Adamo’nun geliştirdiği bu diyet yaklaşımından bahsedeceğim size. Doktorumuz, kan grubumuza uygun bir şekilde beslenip, egzersiz yaparak daha sağlıklı yaşayabileceğimizi savunuyor. Peki bu teorisini neye dayandırıyor?


Kan grubuna göre beslenme şeklinin teorisi, her kan grubunun kendisine özel işaretleyicileri olduğu (antijenler) ve belirli gıdaların bu işaretleyicilere zarar vererek her türlü sağlık problemine yol açmasıdır.Kan grubumuzun, vücudumuzun farklı besin maddeleri ile nasıl başa çıktıklarını belirlediğini söylüyor. Bu beslenme şeklinin teorisi, her kan grubunun kendisine özel işaretleyicileri olduğu (antijenler) ve belirli gıdaların bu işaretleyicilere zarar vererek her türlü sağlık problemine yol açmasıdır. Özellikle bu işaretleyicilere yararlı gıdalarla hazırlanmış bir diyetle; birçok hastalık riskinin azaldığına ve kilo kaybının olduğuna inanıyor.


Amaç kan tipine göre beslenmekBu diyette kan türlerinin tarih boyunca farklı zamanlarda evrimleşmesi ile birlikte takip edilmesi gereken diyetin değişmesi gerektiği öneriliyor. “0” kan grubu ilk tespit edilen kan grubu yani avcı toplayıcı atalarımızdan bahsediyoruz! “0” kan tipi atamızın yüksek proteinli, ete dayalı bir diyetle geliştiğini söylüyor. Özellikle bu diyette süt ve süt ürünleri ile yumurta yok. Avcılık günlerinin sona ermesi ve yerine tarım türü toplulukların oluşmasıyla birlikte A kan tipi ortaya çıktı. A kan tipinin vejetaryen temelli bir diyet izlediğini belirtiyor ve eti kesinlikle yasaklıyor. B kan grubunun göçebe atalarımız sayesinde ortaya çıktığını bu nedenle et, süt, tahıl ve sebze gibi gıdalardan oluşan bir diyet uyguladığını söylüyor. A grubundan farkı tavuk eti tüketimi kesinlikle yasak. Sonunda atalarımızın modern çağa geçiş yapmasına yardım ettiği düşünülen AB kan grubunun geldiğini düşünüyor. AB kan grubuna sahip bireylerin hem kan grubu A hem de kan grubu B için uygun gıdaların karışımını yiyebileceğini söylüyor.Kaybettiğimiz kilo kan türümüze bağlı değil, sağlıklı beslenmede olduğu gibi işlenmiş yiyecekler ve basit karbonhidrat tüketiminden uzak durulmasıdır.


Peki bu şekilde beslenerek kilo verebilir miyiz?


Hepimizin merak ettiği tek konu; kilo vermek… Nasıl verdik, sonuçlarında neler olacak çok da önemli değil. Cevabımız evet biraz kilo vermemize yardımcı olur. Fakat kaybettiğimiz kilo kan türümüze bağlı değil, sağlıklı beslenmede olduğu gibi işlenmiş yiyecekler ve basit karbonhidrat tüketiminden uzak durulmasıdır.

Kan grubu diyetin genel özellikleri bu şekildedir. Dört kan grubu da tahıl, et, süt ve sebze gibi belirli yiyecek gruplarını ortadan kaldırmaktadır. Bu da sağlığımız için gerekli besin maddelerinin yetersiz alınmasına neden olabilir. Mesela süt ürünlerini kesmek kalsiyum yetersizliği ile osteoporoza ya da et tüketmemek düşük demir alımı ile sonuçlanarak anemiye yol açabilir.

Bu nedenle tek bir besin grubuna dayalı olan bu tarz diyetleri denemek yerine, beslenme alışkanlıklarınızda değişiklikler yaparak kilo vermeye başlayabilirsiniz..

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page